CENA ZLATA MILUJE VEDRO!!!!


Vlny veder jsou podle předpovědí nevyhnutelné. Průměrné teploty ve srovnání s minulostí neúprosně rostou. Země vysychá, plodinám se nedaří. Extrémní výkyvy počasí působí velké škody. Pokud lidstvo jako celek nezačne vážně bojovat se změnou klimatu není budoucnost příliš optimistická. Z grafu je dobře vidět trend postupně ale nezastavitelně rostoucích teplot, nejvyšší teploty v historii byly na zemi loni, na letošek je v předpovědích ještě větší vedro.
Co znamená velké vedro pro obchodování se zlatem? Má počasí vliv na cenu žlutého kovu? Ne, přímá závislost nebyla prokázána. Neexistuje studie potvrzující růst nebo pokles ceny zlata v závislosti na teplotě.
Prokázané jsou ovšem vlivy horka na ekonomiku:
- Vyšší spotřeba energie díky masivní klimatizaci tlačí ceny proudu vzhůru, tím roste inflace
- Nižší efektivita zemědělství působená vedrem zdraží potraviny, inflace opět roste
- Investoři jsou si vědomi rizik plynoucích z teplotních extrémů a zajišťují se proti riziku, nakupují zlato, cena stoupá
- Kdo by chtěl dřít ve velkých vedrech? Ekonomika zpomaluje, aktivita na všech frontách klesá. Investoři se opět zajišťuji proti klesajícím výkonům a nakupují zlato, cena roste.
- Vedrem rozkolísaná ekonomika potřebuje nakopnout, povzbudit. Centrální banky mohou snižovat úroky a tím podpořit ceny zlata
- Těžba zlata v dolech může být ve vedrech méně efektivní, horníci nejsou stroje a vysoké teploty mohou mít vliv na jejich výkony, méně zlata z dolů potlačí cenu kovu vzhůru
Výčet základních oblastí které jsou ovlivňovány vedrem ukazuje že hlavním důsledkem horka mohou být rostoucí ceny, inflace, které budou motivovat investory k nákupu zlata jako bezpečného přístavu v těžkých časech.
V kombinaci s geopolitickou situací, snižováním úroků FEDu a jiných centrálních bank spolu se zvyšováním zlatých rezerv máme silné předpoklady že cena zlata v přicházejícím horkém létě může překonat nedávno dosažená historická maxima.
Zpět na výpis článků