Centrální banky a ceny zlata

Změna sazeb, růst úroků, tlak FEDu na ekonomiku pomocí rostoucích sazeb.
Nikoho z nás nemohou minout podobné zprávy. Centrálni banky všude na světě hrají hru s inflací a recesí. Snaží se správnou volbou sazeb řídit vývoj ekonomik kýženým směrem. Jaký je ten směr? Dvoucestný. Centrální banky volí mezi malou inflací a utlumením růstu nebo rostoucí inflací v prostředí rozvíjející se ekonomiky.
Co tedy působí centrální banka když zvedne úrokové sazby?
1. Zpomalí hospodářskou aktivitu, protože zvýší sazby kreditních karet, hypoték s nastavitelnou úrokovou sazbou a dalších úvěrů. Lidé mají dražší splátky dluhů, dávají si pozor na zdroje a přestávají utrácet.
vliv na cenu zlata - PODPOŘÍ RŮST
B) Nestabilita bankovního sektoru povede ke zpřísnění úvěrových podmínek pro domácnosti a podniky, což ovlivní hospodářskou aktivitu, najímání zaměstnanců a inflaci. Pro ekonomiku jasné brzdy.
vliv na cenu zlata - PODPOŘÍ RŮST
Krachy a záchrana bank v posledních pár týdnech přinelsy novou vlnu nejistoty do bankovního sektoru. To vedlo ke zpřísnění poskytování půjček. Tím opět brzdí ekonomika, roste recese, klesá inflace.
vliv na cenu zlata - PODPOŘÍ RŮST
Spotřebitelské výdaje: Vzhledem k tomu, že půjčky jsou dražší, spotřebitelé omezí své výdaje, zejména na velké položky, jako jsou automobily a domy. Toto snížení výdajů zpomaluje hospodářský růst a vede k recesi, pokud je pokles výdajů rozsáhlý.
Výpůjční náklady: Při růstu úrokových sazeb se zvyšují náklady na půjčky jak pro podniky, tak pro spotřebitele. To vede ke snížení výdajů na zboží a služby a také ke snížení investic podniků. To zpomaluje hospodářský růst a vede k recesi.
Ceny aktiv: Rostoucí sazby mohou vést k poklesu cen aktiv, jako jsou akcie a nemovitosti, protože se zvyšují náklady na půjčky a roste atraktivita alternativních investic. To negativně ovlivňuje důvěru spotřebitelů a podniků a vede ke snížení výdajů.
Dluhová služba: S vyššími úrokovými sazbami čelí jednotlivci a podniky s úvěry s proměnlivou úrokovou sazbou vyšším nákladům na dluhovou službu. To může vést k finančnímu napětí, nesplácení a bankrotům, což může mít negativní dopad na ekonomiku.
Poučení - člověk má tendenci myslet si že centrální banka je jen ohromná stará budova plná dobře oblečených pracovníků co na náš život nemá žádný vliv. Jak vidno výše, nic není více daleko od pravdy!!!! centrální banky svými kroky ovlivní život úplně každého z nás. Ať jste bankéř nebo třeba kominík, centrální banka na Váš život dosáhne ať chcete či ne. Nám zbývá jen věřit že ČNB je v dobrých rukách a že její vedení bude vždy pracovat především s ohledem na životy běžných smrtelníků.
Zpět na výpis článků