Jak vyčistit zlato

Zlato si můžete nechat vyčistit u klenotníka, který se úkolu zhostí profesionálně pomocí různých metod, ale za obnovený lesk šperků zaplatíte různě vysoké částky. Jestliže hledáte způsob, jak vyčistit zlatý řetízek, náušnice, náramek či prsten doma s použitím obyčejných surovin, které najdete v kuchyni nebo ve spíži, mrkněte na následující návody.

Jak vyčistit žluté zlato doma

Pro získání ztraceného lesku řetízků i dalších šperků můžete využít různé metody. Nejprve je ale zkuste umýt běžným mycím prostředkem – mýdlem, odmašťovacím přípravkem na nádobí apod. Zlato namydlete, při mytí si můžete pomoci velmi jemným, měkkým hadříkem.

Pokud se Vám i nadále zdají šperky zašlé, špinavé, zkrátka nevypadají podle Vašich představ, zkuste dát do kastrůlku vodu a pár kapek mycího prostředku na nádobí, vložte do něj šperky a je povařte. Mastnota určitě pustí.

Dalším způsobem, který odstraňuje zašlejší špínu, využívá jedlou sodu. Kastrůlek vyložte alobalem, na něj položte zlato, posypte jedlou sodou a zalijte trochou vody. Chvíli nechte projít varem a potom pořádně propláchněte.

Jak na barevné skvrny

Červené, zelené či namodralé skvrny pak pomůže zlikvidovat citronová šťáva. Namočte do ní šperk, nebo s ní skvrny potřete a nechte působit. Také lze využít kyselinu citrónovou. Urputnější skvrny od rzi, která se na zlato dostala kvůli kontaktu s jinými kovovými předměty, ovšem možná budete muset řešit návštěvou odborníka.

Další babské rady na čištění zlata

Vyčistěte zlaté šperky zubní pastou nebo přeleštěte pastou vytvořenou smícháním cigaretového popela s vodou anebo prášku do pečiva s vodou. Nebo je zkuste na noc ponořit do piva.

Jak vyčistit bílé zlato

Čištění bílého zlata proveďte stejně jako žluté.

Jak vyčistit zlatý šperk s kameny

Pokud jsou součástí klenotů drahé kameny, musejí být nějak ke zlatu připevněny. Obvykle jsou usazeny v nějakém lůžku, přilepeny speciálním lepidlem, případně přichyceny zlatým lemováním. Při čištění je tedy třeba dát pozor, aby se kamínek neuvolnil a nevypadl. Uvolněný kámen nemusí navíc odpadnout hned, ale klidně až při nošení, takže byste jej mohli nenávratně ztratit. Proto při mechanickém leštění postupujte velmi jemně a opatrně.

Také dejte pozor na různé chemické přípravky určené na zlaté šperky – mohou rozpustit lepidlo, kterým je drahokam připevněn. Stejně tak mohou působit na samotné kameny, jsou-li jemnější povahy. Diamanty, safíry a rubíny jsou velmi odolné, čisticí směsi na nich stopy nezanechávají, ale měkčí polodrahokamy mohou po obnovovací proceduře změnit barvu a lesk. Obzvláště je nutné dát pozor na perly a smaragdy. Při umývání smaragdů se vyhněte horké vodě. Zkuste raději vlažnou vodu s kapkou jaru. V tomto roztoku ponechte šperk přes noc a následně velmi opatrně vyleštěte jemným hadříkem, opláchněte a osušte.

Perly by neměly přijít do kontaktu s žádným čisticím prostředkem, ale ani s kosmetickými přípravky, jako jsou krémy a parfémy; ideální je po každém nošení je otřít měkkým hadříkem. Pro čištění perel existují speciální přípravky, případně můžete zkusit použít šampón a vyleštit je pomocí houbičky na nádobí.

Rada závěrem

Šperky ze zlatého i bílého zlata vyčistěte i v případě, že se rozhodnete nějakou dobu je nenosit. Pokud budou skryty před přístupem světla i vzduchu, ideálně v sametovém pytlíčku nebo krabičce, budou připraveny na další nošení, kdykoliv si vzpomenete.