jak vypada punc zlata

Puncem by měl být opatřen každý zlatý, stříbrný a platinový šperk, který na našem trhu zakoupíte. Ovšem velmi staré klenoty jej mít nemusejí, protože prodejci tuto povinnost dříve neměli. V takových případech Vám informace o ryzosti zlata sdělí klenotník nebo můžete využít některé domácí postupy pro zjištění pravosti zlata.

Kde najdete punc

Od povinnosti mít punc jsou i dnes osvobozeny zlaté šperky, které váží méně než 0,50 gramů, a stříbrné šperky o hmotnosti menší než 3,00 gramů. Dále pak se punc nedělá na zlaté mince a slitky, ani na zlaté části šperků, na nichž tvoří vedlejší funkci, například kaplíky a zlaté obruby, v nichž je usazen drahý kámen, nebo zapínání perlových náramků či náhrdelníků. Na ostatních zlatých špercích bývá punc vyražen na místech, kde nekazí dojem z hlavního motivu, tzn. u prstenů na jejich vnitřní straně, u náhrdelníků a náramků v blízkosti zapínání, u náušnic a přívěsků z jejich zadní strany.

Punc se obvykle skládá ze tří částí:

  • Výrobní značka
  • Státní punc (puncovní značka)
  • Ryzostní značka – není povinná

Výrobní značka je symbol výrobce šperku. Obvykle se skládá ze dvou až tří písmen. Český státní punc je speciální obrázek s číslem. Obrázky hlav zvířat označují druh drahého kovu (hlava orla, kohouta a labutě znamená zlato, hlava kamzíka a zajíce platí pro stříbro a královská koruna pro platinu) a číslo udává jeho ryzost. Ryzostní značka má obvykle tři číslice a vyjadřuje poměr ryzího kovu ve slitině. Značky se do zlatého šperku vyrážejí ocelovým razidlem.

České puncovní značky

české puncovní značky

0 – ryzí zlato (24 karátů)

1 – dukátové zlato (23.6 karátů)

2 – 22 karátové zlato

3 – 18ti karátové zlato

4 – 14ti karátové zlato

Seznam všech platných puncovních značek je volně přístupný na každé pobočce Puncovního úřadu.