Jak poznat pravé zlato

Máte doma šperky, u nichž si nejste jisti, zda jsou z pravého zlata? Plánujete koupi šperku z druhé ruky? Nenechte se ošidit a pravost drahého kovu si raději ověřte. Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat pravost zlata. Některé jsou orientační, jiné dávají jistotu. Některé metody lze použít doma, jinými disponují odborníci a je třeba navštívit klenotnictví. A jak se tedy zkouší zlato? 

Magnet:

Pravé zlato na magnet nereaguje. Pokud magnet Váš šperk přitáhne, zlatý rozhodně není. Pokud nepřitáhne, možnost falešného kovu však stále zůstává – nemagnetických slitin existuje více.

Hadřík:

Není všechno zlato, co se třpytí. I padělek se zpočátku bude třpytit, ovšem pokud jej několikrát silně přeleštíte hadříkem na čištění šperků, pravděpodobně se ošoupe.

Nošení:

Pokud po pár hodinách nebo dnech nošení zůstávají na kůži barevné stopy, šperky nejsou z pravého zlata.

Hmotnost:

Máte-li k dispozici jiný zlatý předmět pro srovnání – šperk podobné velikosti, můžete je zvážit. Jestliže bude zkoumaný kousek výrazně lehčí, jde zřejmě o padělek.

Kyselina:

Kyselina dusičná poškodí pouze falešné materiály. Kápněte ji na zlatý předmět. Falešné zlato okamžitě v místě reakce s kyselinou změní barvu na zeleno. Pozlacené stříbro bude mít na místě kápnutí mléčný vzhled. Pravé zlato nebude nijak reagovat.

Jak se zkouší zlato u klenotníka, anebo přesnější metody měření pravosti

Metody, které pak dávají záruku pravosti, spočívají zejména v existenci puncovní značky na šperku, případně zlatníci mohou využít další způsoby ověřování. 

Punc:

Každý zlatý šperk o hmotnosti více než půl gramu, prodávaný na našem trhu, musí být opatřen puncem. Punc je razítko vyražené do šperku. Puncovní značka je na prstenech umístěna na jeho vnitřní straně, stejně jako na náušnicích. U náhrdelníků a náramků se nachází v blízkosti zapínání. Toto razítko obsahuje označení ryzosti zlata v karátech a značku výrobce, který garantuje pravost. Staré šperky však punc mít nemusejí.

Zlatník by Vám měl při koupi šperku poskytnout kukátko a puncovní tabulku.

Spektrální analýza zlata:

Speciální zkouška pomocí rentgenových paprsků, kterou může provést klenotník ve zlatnictví. Tato metoda podává přesné výsledky a zkoumaný předmět nijak nepoškodí. Veškeré procesy probíhají před zákazníkem. V klenotnictví se pravost zlata často zkouší též pomocí kyselin na prubířském kameni. 

Rady, jak nekoupit falešné zlato:

  • Nakupujte pouze u ověřených prodejců

  • Zkontrolujte si, zda je obchodník registrován u puncovního úřadu

  • Vyhněte se nákupu šperků na ulicích, tržištích

  • Pokud zjistíte, že jste koupili padělek, informujte o tom příslušný puncovní úřad