Ryzost zlata - značení ryzosti zlata

Zlato je velmi odolný a trvanlivý drahý kov, který se používá především k výrobě zlatých šperků. Ryzí zlato je však příliš měkké a k výrobě šperků není v tomto stavu ideální. Proto se pro výrobu šperků používá tzv. slitina, což je směs více kovů. Slitinu zlata získáme roztavením kovů, v tomto případě zlata a stříbra, a slitím dohromady. Stříbro lze také nahradit i kovy jinými, jako například niklem, zinkem, mědí a paládiem.

Obsah zlata (drahého kovu) ve slitině se vyjadřuje ryzostí a barva ryzosti je dána obsahem ostatních kovů.

Jak poznáte ryzost zlata?

Zlaté šperky doporučujeme kupovat především v kamenných prodejnách, kde je riziko koupě falešného šperku téměř minimální. Většina českých prodejců a výrobců zlata jsou registrována u tzv. Puncovního úřadu a své výrobky (slitiny z drahých kovů) jsou ze zákona povinni předat úřadu ke kontrole. Puncovní úřad provede kontrolu a ověřené šperky označí tzv. státním puncem ryzosti, který znamená garanci správné ryzosti. Standardní ryzost zlata je 585/1000 čili 14 karátů. Po opuncování vrátí úřad šperk zpět výrobci, který ho může nabízet k prodeji. 

Přehled státních puncovních značek najdete zde.

Jak poznáte pravost šperku?

Pokud si nejste jisti z pravostí šperku, obraťte se s výrobkem nejlépe na Puncovní úřad, který dokáže určit jeho skutečnou kvalitu, a to prohlédnutím puncu a zjištěním ryzosti. Případy s falzifikáty nejsou ojedinělé a vyvarovat se nákupu takových šperků můžete tehdy, budete-li nakupovat zlaté šperky pouze u ověřených prodejců.

Puncovní úřady nechrání pouze vás jako zákazníka, ale i kvalitní výrobce a prodejce drahých kovů před těmi, kteří se zabývají výrobou padělků.

Puncovní úřad má v České republice několik poboček, na které se můžete kdykoli se svým šperkem obrátit, ať už chcete mít jen jistotu, že Váš šperk je pravý, nebo jej chcete nabídnout k výkupu a ověřit si jeho pravost u více institucí. 

Přehled poboček a expozitur Puncovního úřadu

  • Puncovní úřad Praha – Kozí 4, 110 00 Praha 1
  • Pobočka Brno – Veveří 18, 602 00 Brno
  • Pobočka Jablonec nad Nisou – Dolní náměstí 6, 466 01 Jablonec nad Nisou
  • Pobočka Ostrava – Zahradní 1, 702 00 Ostrava
  • Expozitura Červený Kostelec – 17. listopadu 220, 549 41 Červený Kostelec
  • Expozitura Olomouc – Náměstí Rudolfa Terera 3/4, 770 10 Olomouc
  • Expozitura Hradec Králové – Divišova 439, 500 03 Hradec Králové
  • Expozitura Tábor – Jesenského 3060, 390 02 Tábor 2
  • Expozitura Turnov – Výšinka 1409, 511 01 Turnov
  • Expozitura Plzeň – Koterovská 83, 307 53 Plzeň 2-Slovany