Rizika doby a jejich vliv na cenu zlata

O tom, že jakákoli větší globální či makroekonomická krize má přímý vliv na posilování ceny zlata (jakožto bezpečné investice), není třeba hovořit. Zlato se přitom již déle než tři roky potýká s postupným poklesem ceny. Pojďme se tedy podívat na predikce toho, jaká možná rizika spatřují analytici pro rok 2016, případně jakým krizím můžeme čelit …

Rozsáhlá migrace a cena zlata


Rozsáhlá a nedobrovolná migrace bude pravděpodobně, podle zprávy Světového ekonomického fóra (WEF), nejvážnějším problémem, kterému bude svět čelit v následujícím období. „Klíčové zjištění tohoto roku je to, že se rozšiřuje rizikové prostředí a zdroje nestability, které nyní zahrnují i geopolitické napětí a společenská rizika, jako je uprchlická krize, počasí či kybernetika – všechny venku číhají,“ poznamenal John Drzik ze společnosti Marsh, která na zprávě WEF spolupracovala. Čísla uprchlíků v loňském roce napříč světem dosáhla bezprecedentních výšin, zejména díky konfliktu v Sýrii a Iráku nebo v Nigérii, Jižním Súdánu či Demokratické republice Kongo. Jen ze samotné Sýrie OSN v loňském roce registrovala více než 4,6 milionů uprchlíků, většinou v Turecku, Libanonu, Jordánsku a Iráku. Drzik pro CNBC dodal, že na řešení dopadu této krize musí spolupracovat jak korporátní sektor, tak politici. Mezi další „top“ rizika patří mezistátní konflikty, extrémní počasí, selhání ve zmírňování či přizpůsobování se změnám klimatu, zbraně hromadného ničení, ceny energií atp. Zpráva vznikla na základě průzkumu ve 140 zemích mezi více než 13 tisíci manažery podnikové sféry, veřejného sektoru či akademické obce.

Zajímavé je také environmentální riziko, které se letos ve zprávě objevuje na předních příčkách po více jak deseti letech. Mezi hlavní rizika z této oblasti byla zmíněna hlavně neschopnost přizpůsobit se či zmírnit účinky klimatických změn. Průměrná globální teplota dosáhla, podle U.K. Met Office, milníku 1 stupně Celsia. Na loňské pařížské klimatické konferenci se 190 zemí zavázalo udržet globální oteplování výrazně pod 2 stupni Celsia.

Zdroj : Roklen 24, PH

Zpět na výpis článků