Jak probíhá výkup zlata

Jistě vás již napadla otázka jaka je cena zlata za výkup. Ta se odvíjí od různých faktorů: aktuální cena, kvalita zlata, či metody výkupu. A právě ty si níže rozebereme.

Nabízíme vám dvě možnosti výkupu zlata.

1. Výkup zlata s tavením

Jakékoliv zlomkové či dentální zlato a zlaté šperky v jakémkoli množství, barvě a ryzosti nejdříve roztavíme a poté – pomocí tavení v peci – vytvoříme z roztaveného kovu slitek (cihličku). Obsah zlata ve slitku tak vždy odpovídá obsahu zlata v materiálu, který zákazník poskytl k výkupu.

Následuje měření ryzosti zlata, které provedeme v pěti opakováních. Opakované měření je zárukou pro přesné zjištění a stanovení obsahu zlata ve slitku. K analýze ryzosti zlata používáme speciální měřící stroj typu Spektrofotometr Plus, který patří v současné době mezi nejpřesnější analyzátory kovu na trhu.

Výhody a nevýhody výkupu s tavením zlata

Výhodou tavení zlata a měření jeho ryzosti na spektrofotometru je způsob, jak dokážeme s maximální přesností v materiálu také určit případný obsah jiných vzácných kovů. Zlaté šperky totiž obvykle obsahují cca 15 % stříbra. Jelikož je ryzí zlato k výrobě šperku příliš měkké, přítomnost jiných kovů (nikl, zinek, měď) ve slitině je naprosto běžná. Slitím kovů tak docílíme správné tvrdosti zlata pro výrobu zlatých šperků.

Nevýhodou tavení zlata je nepatrná ztráta na hmotnosti materiálu, ke které dochází při tvorbě cihličky. Tato ztráta vzniká spálením mikronečistot, které jsou usazeny na většině již používaných a nošených zlatých předmětech.

Dentální zlato – zlaté zuby, protézy, korunky,
Zlaté šperky – náušnice, řetízky, náramky, přívěsky, prstýnky apod.
Zlomkové zlato – jakýkoli slitek obsahující zlato, znehodnocené šperky

V případě zájmu o výkup zubního zlata, výkup většího množství šperků najednou nebo o výkup neopuncovaných šperků, navštivte nás na pobočce Florenc, kde jsme technologicky nejlépe vybaveni pro tento druh výkupu zlata.

2. Výkup zlata bez tavby

Obsah zlata dokážeme určit pro každý dodaný kus materiálu. Ke zjištění ryzosti zlata používáme standardní metodu – zjištění zlata na kameni s použitím srovnávacích vzorků zlata a směsí kyselin (Lučavka královská). Touto metodou je vhodné měřit běžné ryzosti zlata, a to 9karátové, 14karátové nebo 18karátové.

Jakmile zjistíme měřením přesnou ryzost zlata, jednotlivé kusy roztřídíme (na hromádky dle zjištěné ryzosti) a provedeme zvážení a ocenění zlata dle platných a aktuálních burzovních cen.

Aktuální ceny jsou vám vždy předem sděleny našimi pracovníky.

Nevýhody určení obsahu zlata bez tavení:

- Neproplacení stříbra – pokud měřením ryzosti zjistíme ve šperku také obsah stříbra, nebude vám cena za obsah stříbra proplacena.
- Delší doba zpracování – v případě, že dodáte k výkupu větší množství šperků, nemůžeme garantovat rychlé zpracování a měření.
- Metodu nelze použít pro materiál s jinou než zákonnou ryzostí zlata, která je 9kt, 14kt, 18kt a 21karátová. Pro jiné ryzosti zlata bohužel neexistují tzv. zkoušecí kyseliny.

Zvolíte-li si jakoukoli metodu výkupu zlata, samozřejmostí je vaše osobní přítomnost při vážení, tavení a měření ryzosti vámi dodaného zlatého materiálu.

Celý proces – krok po kroku – vám bude vysvětlen našimi profesionálně vyškolenými pracovníky. Vše tak probíhá naprosto seriózně, odborně a transparentně.