Vítězem roku se prozatím stává… Zlato

Zlatu se možná letos blýská na zlaté časy. Od počátku roku na trzích nic nezáří tak jasně jako právě zlato, které roste o více než 17 procent, a nákupy drahého kovu v únoru dále nabraly na tempu. Nekončící volatilita, která od začátku letošního roku hýbe trhy, totiž žene investory směrem k bezpečným přístavům jako jsou vládní dluhopisy, japonský jen nebo právě zlato. Comeback žlutě zbarvené komodity v prvních dvou měsících tohoto roku dominoval trhům výkonností, která překonává vládní i firemní dluhopisy nebo akcie. Procentními zisky zlato válcuje i konkurenční bezpečné útočiště – japonský jen. 

Třítýdenní příliv kapitálu do zlata je zdaleka nejvyšší od poloviny roku 2009. Drahý kov za únor vykázal nejlepší měsíční výkonnost od ledna 2012. Skepticismus ohledně vývoje manové politiky centrálních bank zkratka vede k nákupům žlutého kovu. Otázkou nyní zůstává, kam až může zlato růst a zda nás čeká návrat býčího trhu, či se jedná pouze o krátkodobý trend. Vzhledem k historicky potvrzenému inverznímu vztahu mezi zlatem a americkým dolarem, ve kterém je tato komodita denominována, to bude do jisté míry záviset právě na vývoji kurzu americké měny.

Cena zlata by mohla růst


Některé světové bankovní domy nicméně s ohledem na změnu situace na trhu a klesající očekávání, že americkým Fed letos bude pokračovat ve zvyšování sazeb, mění výhled pro letošní vývoj ceny kovu. Kupříkladu z medvědí ABN AMRO se stal zlatý býk. Podle Taurus Wealth Advisors by se cena zlata mohla do konce roku vyšplhat ke 1350 až 1400 dolarům za trojskou unci. Godman Sachs si však medvědí pohled zachovává a i nadále počítá ke konci roku s pádem ceny kovu k 1000 dolarům za unci a to hlavně proto, že stále předpokládá pokračování zvyšování amerických sazeb v letošním roce.
 
A pokud růstový trend vydrží i v dalších měsících, mohl by případně takový vývoj přitáhnout další čínské kupující. Nálada na trhu se zlatem do značné míry závisí právě na zlatých nákupech zákazníků z Číny a Indie. Poptávka konkrétně z Číny je však prozatím letos spíše tlumená. Dovoz zlata do Číny z Hongkongu a Švýcarska v lednu meziročně klesl o 21 procent na 80,8 tun.

Ačkoliv vývoj čínské poptávky není doposud příliš přesvědčivý, globální investoři zatím pravděpodobně přesvědčeni o růstu zlata jsou. Alespoň soudě podle burzovně obchodovaných fondů krytých zlatem. Právě držba v těchto fondech stoupla na nejvyšší úroveň za téměř 17 měsíců. Hedge fondy spolu s peněžními správci zároveň navýšili býčí pozice sázející na stoupající trend zlatých futures na burze Comex v posledním únorovém týdnu na roční maximum. 

Investoři se vracejí k nákupu zlata


Síla zlata by však mohla být kormě pohybů amerického dolaru ovlivněna i dalšími faktory včetně dodávek kovu na trh ze strany těžařů. Právě výkyvy měnových kurzů kupříkladu vloni podpořily v Austrálii navýšení produkce zlata na 12tileté maximum. Pokud se přidá ještě další negativní riziko jako například referendum o setrvání Velké Británie v EU a případný Brexit, cena zlata by mohla vyskočit. Více než cokoliv jiného současné šplhání cen vzhůru však naznačuje, že někteří investoři se vracejí ke zlatu jako uchovateli hodnoty, protože se na globální ekonomiku začínají dívat medvědíma očima. Hlavním motorem pohánějícím davy investorů směrem ke zlatým investicím není pak primárně nic jiného, než strach o znehodnocení bohatství. A takový strach za současné situace na trzích pravděpodobně jen tak nezmizí.
 
Zdroj : Bloomberg, Patria Online 





Zpět na výpis článků