Jak investovat do zlata

Zlato chrání majetek před inflací. I kdyby padla měna, zlato si svou hodnotu uchová. A nejen to. Dokonce Váš majetek zhodnocuje (zejména v případě větších investicí do zlatých cihel). Stačí jen ve vhodnou chvíli zlato koupit a ve vhodnou chvíli je prodat. Jednou z výhod zlatých předmětů je to, že nezaberou mnoho místa, takže jejich stěhování a přemisťování je snadné. Také skladování nevyžaduje zvláštní nároky (kromě zabezpečení před zloději) – zlato nerezaví a při nevhodném skladování se neznehodnocuje.

Jak začít investovat do zlata?

Není na tom nic těžkého. Není nutné investovat miliony korun. Na zakoupení zlatých slitků stačí i pár desítek tisíc korun, což člověk běžně získá například z dědictví. Anebo z ukončeného stavebního spoření. Zlaté slitky jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty, to je další výhodou investování do této komodity. Na rozdíl od šperků – zlaté slitky většinou bývají zhotoveny z ryzího zlata.

Druhy investičního zlata

Jak tedy nejlépe investovat do zlata? Výběr podoby drahého kovu je skutečně individuální. Jaké jsou možnosti?

  • Zlaté šperky

  • Zlaté slitky, pruty, cihličky

  • Zlaté mince – investiční nebo sběratelské

Zlaté slitky versus šperky

Vše má svoje výhody i nevýhody. Zlaté slitky a cihličky jsou nejvhodnější ve chvíli, kdy zkrátka potřebujete někam uložit svoje finance. Nedají se využít jinak, než že čekají v trezoru nebo bezpečnostní schránce, až přijde jejich vhodná doba ke zhodnocení. Ale jelikož jsou osvobozeny od daně z přidané hodnoty a nemají žádnou výraznější uměleckou hodnotu, neplatíte nic navíc, pouze minimální částku za zpracování. Jejich další výhodou je, že většina prodejců nabízí i možnost zpětného odkupu. Takže pokud si schováte certifikát pravosti a potvrzení o koupi, obchodník s největší pravděpodobností odkoupí zlatý slitek zpět.

Naproti tomu zlaté mince mají zajímavý design a uměleckou hodnotu a mohou mít i sběratelskou hodnotu. Sběratelům přinášejí potěchu a ve chvíli, kdy se nějaká série vyprodá, nabývá mince na hodnotě. Pokud někomu chybí do sbírky, je ochoten za ni zaplatit více, což se může prodávajícímu jednou dobře vyplatit. A jak investovat do zlatých mincí? Určitě je, stejně jako ostatní druhy zlata, nakupujte pouze u prověřených odborníků, ideálně těch, kteří na trhu působí již několik let. Zlaté mince se hodí i jako dárek, chcete-li někomu věnovat větší množství peněz.

Svoje peníze můžete investovat také do nákupu zlatých šperků. Zde je nevýhodou vyšší marže za zpracování – šperky mají uměleckou hodnotu. Ale dokud je budete mít doma, můžete je nosit a těšit se z jejich krásy každý den, na rozdíl od slitků zavřených v trezoru. Nicméně pokud zakoupíte staré šperky a zlato ze zástavy, platíte také pouze minimální marži obchodníkům. Zlatnickou práci za Vás zaplatil v minulosti již někdo jiný.

Jak prodat zlato

V případě akutní potřeby se dá zlato prodat v jakékoliv době, kupce najdete vždycky. Cena zlata je vyhlašována americkou burzou, ale působí na ni například i kurzy jednotlivých měn (eur a amerických dolarů). Lze sledovat vývoj ceny zlata a vyčkat na vhodnou dobu. Prodej zlata ovšem můžete také svěřit do rukou odborníkům, kteří Vám poradí, kdy prodat zlato, a Vy se tak nemusíte o nic starat.

Vývoj ceny zlata sledujeme 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, tudíž se na nás můžete obrátit. Vykupujeme investiční zlato i ostatní druhy tohoto drahého kovu.