Jak poznat falešné zlato

Podvodníkům nechce naletět nikdo při pořizování jakékoliv komodity a při nákupu zlata obzvláště. A to hned z několika důvodů. Jedná se zpravidla o větší investici, takže případné ztráty by byly nemalé. Falešné zlato po nějaké době pravděpodobně ztratí svůj lesk, může zkorodovat, zčernat nebo jinak změnit barvu, tudíž šperky z pochybného materiálu již nejsou vhodné k nošení a mohou způsobovat alergické reakce na kůži. V případě, že byste je chtěli prodat, se vám to nepodaří nejspíše ani tehdy, kdyby lesk zůstal zachován. Zájemce o koupi si totiž bude chtít ověřit pravost vašeho zlatého předmětu, ať už jde o šperky, nebo o investiční slitky. Ještě byste se mohli dostat do potíží, pokud by vás někdo označil za podvodníka.

Pravost zlatých předmětů se dá otestovat i doma

Chystáte-li se zlatý předmět teprve koupit, budou se vám hodit rady níže. Jestliže už jej máte doma, můžete šperk nebo slitek otestovat různými způsoby. Snad nejjednodušší možností je zkouška magnetem – zlato se k magnetu nikdy nepřichytí. Ovšem není to stoprocentní způsob testování; existují i nemagnetické slitiny imitující zlato. Více rad, jak vyzkoušet pravost drahého kovu v domácích podmínkách, najdete v článku Jak poznat pravé zlato.

Jak poznat falešné zlato před jeho koupí

Pokud kupujete jakékoliv zlato, vyhněte se různým tržnicím, garážovým či pouličním prodejcům apod. Navštivte kamennou prodejnu se stálou adresou. V případě internetového prodeje si alespoň ověřte, zda má obchodník kamennou prodejnu, kde jej lze navštívit. Je-li to možné, sežeňte si nějaká doporučení. Důvěryhodný obchodník také deklaruje dohodu s Puncovním úřadem.

Zlaté šperky musejí být opatřeny puncem. Prsteny jej mají na vnitřní straně, řetízky a náramky u zapínání.

Pokud kupujete zlatý slitek, je ideální jej porovnat s kouskem stejné hmotnosti, o jehož pravosti jste přesvědčeni. Falešný slitek totiž bude mít pravděpodobně větší rozměry co do délky nebo šířky, ale i výšky; nepravé slitiny jsou totiž lehčí, proto bude falešný slitek nebo cihlička o stejné hmotnosti větší než produkt, o jehož pravosti nepochybujete. Trochu jiná je i barva falzifikátu.

Zlaté slitky do hmotnosti 100 g jsou zataveny ve speciálním obalu, který zároveň slouží jako certifikát pravosti. Proto tento obal nesmí být porušen. Jestliže je narušen, slitek nekupujte.

Obecná doporučení, jak se vyhnout nákupu falešného zlata

  • Drahý kov kupujte vždy jen u důvěryhodných prodejců, kteří nabízejí zpětný odkup.
  • V případě šperků kupujte pouze zboží s platným puncem.
  • Zlaté slitky pořizujte pouze s certifikátem pravosti.
  • Sledujte ceny zlata na trhu. Podezřele nízká cena produktu obvykle znamená, že produkt je vyroben z falešného zlata.