Jak probíhá tavení zlata

Tavení zlata probíhá ve speciálních tavných pecích, kdy se do nádoby vloží různé kousky zlatých předmětů, z nichž si chce zákazník třeba nechat vyrobit zlatý slitek nebo cihličku. Takže veškeré zlaté šperky (prsteny, náušnice, řetízky, náramky…), ale i zubní zlato. Tyto předměty jsou díky vysokým teplotám převedeny do tekuté podoby.

Při tavbě zlata dochází k drobným hmotnostním ztrátám, jelikož se spálí všechny nečistoty. Také dojde k mechanickému oddělení různých nezlatých částí, například drahých kamenů, v případě dentálního zlata pak dalších součástí, které dotvářely zub. Zákazník může být tomuto procesu přítomen, aby nedošlo ke zpochybnění jeho věrohodnosti.

Teplota tavení zlata je přibližně 2 700 °C. Tento teplotní bod musí zůstat zachován i na celé nádobě, v níž se drahý kov taví, aby nezatuhl při vylévání. Tekuté zlato se následně vylije do formy a vznikne slitek či cihlička. Dále se stanoví její přesná ryzost pomocí spektrofotometru. Při tavbě zlata sice zákazník přijde o svoje šperky, ale je to nejjistější metoda, jak získat ve výkupu maximální možnou částku. Cihličku lze následně prodat, nebo si ji zákazník ponechá jako investici. Cena zlata je vyhlašována americkou burzou.