Obchodování se zlatem

Zlato je mezi lidmi nejoblíbenější drahý kov, který si rovněž po staletí uchovává svou hodnotu. Samozřejmě ale jeho cena se v čase mění, přičemž za posledních zhruba dvacet let se cena lesklého kovu téměř ztrojnásobila. Neznamená to ale automaticky, že nejlepší investicí je nakoupit plno zlata. Obchodování se zlatem má svoje zásady a je také dobré vědět, jaké jsou nejdůležitější faktory, které cenu zlata ovlivňují.

V jaké formě zlato nakupovat?

  1. Investiční zlato – ve fyzické podobě ve formě zlatých slitků, cihliček a zlatých mincí bez sběratelské hodnoty. Se zlatem se obchoduje také na burze (tzv. papírové zlato, reálně ho nevlastníte) a to nejčastěji přes podílové fondy.
  2. Zlaté sběratelské mince – kromě hodnoty zlata mají navíc hodnotu sběratelskou, tedy cena může být výrazně vyšší.
  3. Zlaté šperky – stejně jako u sběratelských mincí mají i zlaté šperky přidanou hodnotu (více se můžete dočíst v článku nazvaném Jak nakupovat zlato

Co ovlivňuje cenu zlata?

Faktorů, které mají vliv na aktuální cenu zlata, je celá řada. Sepsali jsem pro vás ty nejdůležitější.
  1. Nízké úrokové sazby – když banky nabízejí jen nízké úročení, zvyšuje se atraktivita zlata a tím i cena, naopak když úrokové sazby rostou, investoři zlato spíše prodávají a investují například do dluhopisů. 
  2. Kondice ekonomiky – vzhledem k velké provázanosti mezi cenou zlata a vývojem kurzu dolaru má velký vliv na cenu to, jak se daří americké ekonomice. Zjednodušeně se dá napsat, že silný ekonomický růst (tedy i silný dolar) znamenají tlak na pokles ceny zlata
  3. Inflace – často lidé zlato nakupují jako ochranu proti inflaci a znehodnocení měny. Při vyšší inflaci klesá kupní síla peněz a cena zlata stoupá
  4. Ekonomická krize, nestabilní politická situace –  v případě, že lidé cítí ohrožení a nestabilitu, často se obracejí k tomu vložit své úspory do zlata, které si dlouhodobě uchovává hodnotu. 
  5. Produkce zlata – pokud se předpokládá nižší těžba zlata, cena se kvůli jeho větší "nedostupnosti" navýší.  
  6. Nabídka a poptávka – logicky když poptávka převažuje nad nabídkou, cena se zvyšuje. 

Kolik do zlata investovat?

Pokud hledáte odpověď na otázku, kolik procent svých peněz máte do zlata investovat, přesné číslo nejspíš nenajdete. Obecně se uvádí 10 až 25 procent z celkových úspor, ale rozhodně to neberte jako dogma. Především ale pamatujte na jedno: na diverzifikaci finančního portfolia, tedy část peněz mít ve zlatě, část v akcích, část v nemovitostech atd.